در بدو ورود به دانشگاه به ما شانزده واحد دادند ، بسیار شیک و مجلسی. و گفتند بروید گزارش فلان سیستم گلستان را باز کنید ، برنامه درسی‌تان را ببینید که بدانید و بروید کلاس ؛ که با وجود داشتن شانزده واحد بدون تداخل – که کم چیزی هم نیست و البته آن موقع ما مجبور بودیم از هرچیز دانشگاه خوشمان بیاید ، از رنگ دیوار ها گرفته تا  صندلی ها  ، مخصوصا در تالار ها ، جایی که تقریبا تمام کلاس های ترم یک در آن ها برگزار میشد ، که در همان نگاه اول دل همه را برده بود ، فکر میکردیم که فقط دانشگاه‌ ما این امکانات را دارد ، وای از چیدمان صندلی ها ، با اختلاف ارتفاع های کاملا مهندسی شده برای دید هرچه بهتر این نودانشجویان گوگولی و حتی آن انحنای کاملا ارگونومیک برای سلامت دانشجویان نازی ؛ اصلا آن دوران شعارشان این بود " نودانشجویان روی سر ما جای دارند " ، با عرض پوزش که توضیحات بین دو خط تیره طولانی شد و برای خودش مطلب مستقل دیگری محسوب میشود – حتی بلد نبودیم گزارش ساده را باز کنیم و ببینیم ، یعنی تا مرحله ی آخر را میرفتیم و آن آخر گزینه ی نمایش گزارش – که به اندازه ی یک بچه پشه آن ته صفحه سمت راست انداخته بودند – را نمی‌دیدیم . البته این نیز برایمان خوشایند بود ، پشت همین قضیه هم نکات بسیاری پنهان بود و پیام مهمی را به ما می‌رساند " بچه جان ، چشمت را باز کن " همچنان به عنوان نودانشجوی خیلی زیبا و تیتیش مامانی ، روی سر آن ها جا داشتیم که بسیار زود به زیر پایِ آن ها منتقل شدیم. انتخاب واحد ترم دوم هم نسبتا خوب بود ، اینطور که اصلا برنامه مشخص بود ، فقط زحمات دیگری اضافه شد ، گزارش 59 ( برای دیدن تایم انتخاب واحد ) ، گزارش 110 ( برای مشاهده ی دروس ارائه شده و اساتید دلپذیرش ) و بعد هم برداشتن درس ها ، نسبتا شیک و مجلسی ! شعار دانشگاه برایمان متفاوت شد " وظیفه ی شما درس خواندن است ، انتخاب واحد خود را به ما بسپارید . " ؛ البته این شعار نیز به زودی فراموش شد ، و روند دانشگاه برایمان کاملا متفاوت شد ، کاملا زیر پا رفتیم که هیچ ، لگد هم شدیم ؛  هرچه ترم بالاتر ، لگد مال تر .

از یک جایی به بعد هم که قضیه کلا متفاوت شد ، بچه ها تمام زورشان را میزدند بهترین برنامه را داشته باشند ( که من خودم زمانی با برنامه هایم پز میدادم اصلا ) ، و بعد همان درس ها را نمیخواندند و می افتادند ، که با همین استدلال دیگر انتخاب واحد ارزشش را از دست داد ، اوج قضیه آنجا که من برای گرفتن ترمودینامیک دو با استاد خاصی ، به دانشکده رفت و آمد ها داشتم برای فرم استثنا و بعد هم با کلی برنامه ریزی و خوشنویسی کردن فرم استثنا ، درس را گرفتم و حتا باعث باز شدن لیست انتظار هم شدم ؛ اما بعد خودم درس را نخواندم و مجبور به حذف شدم !

این قضیه در حدی است که ما در دانشکده مافیای انتخاب واحد داریم ، افرادی با تایم های انتخاب واحد شیرین تر از عسل !

البته بابت این ترم خیالم کاملا راحت است ، اینقدر درس ها تداخل دارند که تایم انتخاب واحد چیزی را مشخص نمیکند ؛ اینقدر یکشنبه سه شنبه ها را سنگین چیده اند ، که یک شنبه سه شنبه مان دارد سر ریز میکند داخل دوشنبه چهارشنبه ؛ البته دوشنبه چهارشنبه هم کلاس ها از هشت صبح شروع میشود ! این یعنی دانشگاه در له کردن ما کاملا موفق عمل کرده است. البته قضیه به این سادگی ها پایان پذیر نیست ؛ از بیست واحد درسی که در مقدماتی برداشتیم ، پانزده واحدش ، یکشنبه سه شنبه ساعت هشت تا نه و نیم است !

در اینجا شعار دانشگاه به کلی برایمان متفاوت شد " پاس کردن درسا که کاری نداره ، خیلی بلدی بشین انتخاب واحد کن "

البته دانشکده ی ما هم ت های جذاب مخصوص خودش را دارد ؛ اصلا دوست دارد یک ترم اضافه بمانی ، دست خودش نیست ، دلش تنگ میشود .

تربیت های هدفمند دانشگاه علیه ما همین جا تمام نمیشود ، " پاس کردن درسا که چیزی نیست ، انتخاب واحد رو هم که کم کم یاد میگیری ؛ خیلی مردی برو ی فکری به حال غذات کن " . البته این را مستقیم به ما نگفت ، فقط کم کم کیفیت غذای سلف را کاهش داد . از تش خوشم می‌اید ، دارد کاملا همه ی ما را مرد بار می‌اورد !

البته من همیشه عدالت دانشگاه را تحسین میکردم و میکنم ، اصلا چرا باید فقط بچه های خوابگاهی از خانواده دور باشند ؟ موقعیت دانشگاه را طوری در نظر بگیریم که همه از خانواده دور باشند . ناسلامتی دوری از خانواده و نبودن حمایت هایی که از طریق حضور فیزیکی‌شان به وجود می‌اید ؛ بسیار در روحیه ی دانشجویان گوگولی‌مان و سطح درسی‌شان و دغدغه های فکریشان تاثیر گذار است؛ و ما تمام و کمال به برقراری عدالت آموزشی معتقدیم .

کتاب قورباغه‌ت را قورت بده را خوانده اید ؟ از آن کتاب که درستاوردی نداشتم ولی خب ما دقیقا همان قورباغه های داخل آب ایم که هی شرایط دارد آب را گرمتر میکند ؛ البته ناراضی هم نیستیم چون در حال پخته  و بزرگ شدن تر شدن هستیم .

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : واحد ,دانشگاه ,کاملا ,البته ,اصلا ,برنامه ,انتخاب واحد ,دوشنبه چهارشنبه ,کردن درسا ,برایمان متفاوت ,شعار دانشگاه
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

طراحي سايت مشهد | طراحي اپليکيشن مشهد | سئو مشهد اموزش زبان المانی Toni گلشن یاد Derrick ترجمه آیات قرآن یادآینده فرش به روز ماشینی